Parohia Romano-Catolică



Nașterea Sfintei Fecioare Maria



Rădăuți

Preoții noștri



Pr. Aurel Iștoc

Paroh de la 1 septembrie 2015.

S-a născut la data de 18 iunie 1954 la Gherăești, județul Neamț. A fost hirotonit la data de 29 iunie 1983 la Iași. A activat ca vicar la Roman (1 august 1983 - 31 august 1985), Săbăoani (1 septembrie 1985-1 martie 1990) și Iași (1 martie 1990 - 31 august 1990). A activat ca paroh la Săbăoani (1 septembrie 1990 - 30 noiembrie 1999) și Adjudeni (18 mai 2003 - 31 august 2015). În perioada 1 decembrie 1999 - 17 mai 2003 activează ca spiritual la seminarul diecezan. Este și autorul mai multor cărți scrise la Editura Sapientia: Sărbătorile Sfintei Fecioare Maria (Iași, 2003), Ziua pe care a făcut-o Domnul. Sabatul ebraic și duminica creștină (Iasi, 2005), Cartea iubirii lui Dumnezeu. Prelegeri despre Sfânta Scriptură (Iasi, 2008), Sfânta Liturghie: explicată, comentată şi ilustrată punct cu punct (Iași, 2012).
Pr. Pavel Mărtinaș
Vicar începând de la 1 august 2018

S-a născut la data de 1 mai 1988 la Răducăneni, județul Iași. În anul 2014, la Iași, a absolvit Institutul Teologic Romano - Catolic Sfântul Iosif, iar la data de 24 iunie a fost hirotonit preot prin impunerea mâinilor PS Petru Gherghel. A activat ca: vicar la Parohia Adormirea Maicii Domnului Pildești (1 august 2014 - 31 iulie 2017), vicar la Parohia Sf Anton de Padova Iasi (1 august 2017 - 31 iulie 2018). Începând cu 1 august 2018 este vicar la Parohia Nașterea Sfintei Fecioare Maria Rădăuți.
Pr. Iosif Doboș
Pensionar

S-a născut în data de 9 decembrie 1941 la Răchiteni, județul Iași. Școala primară de 7 clase o face la Butea. Din 1955 este admis la Școala de Cantori, iar din data de 15 septembrie 1959 intră la Seminarul Teologic din Iași, iar pe 29 iunie 1965 este sfințit preot la Alba Iulia de către episcopul Márton Áron. Urmează o perioadă de 3 ani în care așteaptă aprobarea numirii de către Ministerul Cultelor ca vicar la Parohia Adormirea Maicii Domnului din Iași (1965 – 1968). Activează ca vicar la Iași în perioada 1 decembrie 1968 – 26 aprilie 1974. Din aprilie 1974 și până la data de 1 februarie 1979 a fost pentru prima oară paroh în parohia noastră. Din februarie 1979 și până la data de 1 octombrie 1990 a fost paroh și decan de Iași, iar de la acea dată și până la data de 31 august 2006 a fost pentru a doua oară paroh în Rădăuți. Din septembrie 2006, timp de doi ani, a fost administrator parohial la Vatra Dornei. Din septembrie 2008 îndeplinește funcția de consilier economic la Episcopia de Iași și pe aceea de consilier episcopal. În perioada 1 mai – 1 septembrie 2010 a deținut temporar și funcția de paroh de Suceava și decan de Bucovina, în urma decesului neașteptat al parohului și decanului pr. Babiaș Ștefan.

Organizarea parohiei




Parohia Romano-Catolică din Rădăuți are în componența sa 3 filiale.

Putna


Hramul
„Coborârea Duhului Sfânt”


Până la trecerea Bucovinei în administrarea Imperiului austro-ungar din anul 1774, la Putna nu trăia nicio familie catolică.
Primele 11 familiile catolice s-au stabilit aici de abia între anii 1802-1803, când noua administrație imperială a iniţiat un amplu proces de dezvoltare economică a provinciei Bucovina și pentru realizarea căruia au fost aduşi colonişti germani, poloni, unguri, slovaci, care au înfiinţat fabrici, ateliere meşteşugăreşti şi gospodării agricole.
În anul 1825, în spatele Mănăstirii Putna, la marginea pădurii Glodu, a fost construită o capelă din lemn şi a fost amenajat un mic cimitir catolic îngrădit. În timpul celui de al doilea Război Mondial, soldaţii ruşi au distrus atât capela, cât şi cimitirul catolic, întrucât prin acel loc au transportat buştenii din pădure pe care-i încărcau în vagoanele pregătite pentru a pleca în Uniunea Sovietică.
Capela din lemn s-a dovedit în timp neîncăpătoare pentru catolicii de aici, al căror număr sporise mult. Astfel, în anul 1906, a fost cumpărată o parcelă de teren, pe care se intenţiona ridicarea unei biserici zidite, mult mai mari. Anii primului Război Mondial, unirea Ducatului Bucovina cu Regatul României şi criza economică ce a urmat, au amânat construirea bisericii. De abia între anii 1928-1930 biserica este zidită, cu mari eforturi din partea creştinilor catolici din Putna.
La 22 septembrie 1935, la solicitarea parohului din Gura Putnei, pr. Francisk Łuczko, episcopul Mihai Robu sfinţeşte această biserică cu hramul
„Coborârea Duhului Sfânt” .
În anul 1940, majoritatea familiilor germane catolice care trăiau în această zonă au fost strămutate. Parohia din Gura Putnei a fost desfiinţată şi transformată în filială a Parohiei Romano-Catolice din Rădăuţi. Putna, de asemenea, a intrat în componenţa parohiei catolice din Rădăuţi.
Între anii 2013-2014, la iniţiativa familiei catolice Ioan şi Elena Zaremba din Voievodeasa, biserica beneficiază de o restaurare şi ameliorare majoră, atât la exterior, cât şi în interior.
În ziua de Rusalii, 8 iunie 2014, episcopul auxiliar Aurel Percă a sfinţit acest lăcaş de cult..


Falcău


Hramul
„Preafânta Inima lui Isus”

Situată la 40 km de oraşul Rădăuţi, comunitatea catolică din Falcău își are începuturile odată cu instaurarea administrației austriece în Bucovina, când, conform unui plan de dezvoltare economică a regiunii inițiat de administrația imperială, aici au sosit familii de meșteri sticlari și pădurari.
În anul 1875 comunitatea catolică din această localitate a zidit o mică capelă din lemn. Ulterior, în anul 1915, această capelă a fost mărită, transformându-se într-o mică bisericuță din lemn cu o capacitate de 60 de locuri. La acea vreme comunitatea aparținea de parohia din Gura Putnei (Karlsberg). După emigrarea germanilor, această comunitate devine filială a Parohiei Rădăuți.
Între anii 2006-2007 a fost renovată din temelii. La data de 19 iunie 2009 a fost sfințită de către PS Petru Gherghel.
Fiind însă construită din lemn, în mod inevitabil trecerea timpului şi-a lăsat amprenta asupra bisericii. În anul 2015 a fost nevoie de o nouă conservare exterioară a pereților din scândură prin aplicarea unui nou strat protector de vopsea.

Clit


Hramul
„Înălțarea Sfintei Cruci”

Comunitatea catolică din Clit (Glitt, cum era numit până în anul 1940) a fost înființată în anul 1843. Era formată, în special, din familii de pădurari germani veniți din regiunile Boemiei.
Fiind aproape de orașul Solca, catolicii din Clit nu au avut mult timp biserică în sat. Diferite surse indică existența unei mici capele din lemn. Actuala biserică a fost zidită în anul 1927 și sfințită în anul următor de către arhiepiscopul de Lemberg (Lvov) Bolesław Twardowski în ziua Înălțării Sfintei Cruci. La acea vreme comunitatea din Clit aparținea de parohia Solca (paroh era pr. Mauritius Kolankiewicz). După plecarea germanilor în anul 1940, comunitatea din Clit devine filială a Parohiei din Rădăuți.
Între anii 2013-2014 sunt executate ample lucrări de reparații ale bisericii, concomitent cu reparațiile de la biserica din Putna. În anul 2014, la data de 8 iunie - de Rusalii, biserica este sfințită de PS Aurel Percă.

Calendarul zilei


Episcopia Romano-Catolică Iași



Știri interne și externe din viața bisericii

Catholica.ro